درخت پائولونیا Paulownia درختی شگفت‌انگیز و سودآور

اطلاعات کامل در مورد پائولونیادرخت پائولونیا Paulownia یا ساده تر بگوییم پالونیا امروزه با استقبال بسیار خوبی در بین سرمایه‌گذاران و فعالان بخش کشاورزی ایران مواجه شده است. در این صفحه قصد داریم تا با ارائه نکاتی کامل درمورد پالونیا و پرسش های متداول پیرامون آن؛ تا حد امکان به سوالات شما پاسخ دهیم. در ادامه با شرایط کشت پالونیا، نکات لازم برای انتخاب و خرید نهال پالونیا، سود درخت پالونیا، مهاجم بودن یا نبودن پالونیا، پالونیا گونه مهاجم یا پالونیا گونه غیر مهاجم (پالونی هیبریدی) و سایر نکات مرتبط آشنا خواهید شد.

اکثر این اطلاعات از سخنان و نوشته های بزرگان حوزه پالونیای ایران از جمله آقای نوروزعلی حسن عباسی – پدر معنوی پالونیای ایران و استاد دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان – و همکاران ایشان استخراج شده است.

اگر سوالی داشتید که به آن پاسخ داده نشده بود، می توانید انتهای همین صفحه مطرح کنید یا از طریق بخش تماس با ما  برای ما ارسال نمایید تا پاسخ آن را در اسرع وقت تقدیم کنیم. برای راحتی شما در دسترسی به اطلاعات، صفحه بخش بندی شده است. برای مشاهده پاسخ هر سوال روی آن کلیک کنید. ( این صفحه با همراهی شما بروزرسانی می شود.)

خرید نهال پائولونیا

توضیحاتی کلی در مورد پالونیا بفرمایید.

درخت پائولونیا Paulownia یا پالونیا درختی خزان پذیر و دارای گل‌های خوشبوی زیبایی است. این درخت دارای خوشه‌های گل ایستاده به رنگ ارغوانی روشن با گل‌های بسیار خوشبو به رنگ سفید آبی است که در اردیبهشت ماه ظاهر می‌شوند. چوب این درخت بسیار سبک و نرم می‌باشد که سود درخت پالونیا از چوب آن است. عموما ارتفاع این درخت بین ۸ تا ۲۵ متر می باشد، از این رو درخت سایه دار تلقی می‌شود. این گیاه، درختی است با برگ‌های پهن و بسیار بزرگ به طول ۳۰سانتی‌متر و عرض تا ۲۰سانتی‌متر و قلبی شکل. عمر زیستی این درخت به‌طور متوسط ۳۰۰ سال است.

پالونیا یا درخت پرنسس دارای چندین گونه می باشد. گونه‌های مختلف آن بومی کشور چین است اما به جز این کشور در شمال آمریکا، ویتنام و مناطق دیگر شرق آسیا، به ویژه ژاپن و کره نیز هستند. این درخت علاوه بر جنبه زینتی آن که بخاطر گل هایش می باشد بعنوان درختی درآمدزا برای مصارف چوبی نیز کاشته می‌شود. پالونیا درختی بسیار سازگار می باشد که در انواع خاک و آب و هوا و شرایط اقلیمی رشد می کند، این درخت در دشت های کم ارتفاع و زمین های مرتفع تا ارتفاع ۲۰۰۰متری کشور چین کاشته شده است، در کشور آمریکا نیز این درخت به وفور یافت می شود، سود درخت پالونیا آنقدر جذاب بوده که کشورهای صنعتی و پیشرفته ای مانند آلمان و فرانسه در کشت پالونیا و تکثیر آن اقدامات گسترده و زیادی انجام داده اند و پس از حدود ۲۰ سال ورود به ایران، در سالهای اخیر با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است.

ویژگی‌های درخت پالونیا چیست؟

 • مقاوم به کم‌آبی
 • مقاوم به خاک‌های آهکی و گچی و با زهکشی نامناسب
 • مقاوم به دود و هوای مناطق صنعتی
 • پالونیا از درختان بسیار سازگار برای جنگل کاری سریع، توسعه فضای سبز شهر و روستا و کشت تؤام با انواع گیاهان زراعی رایج است.
 • چوب بسیار مرغوب ( منبع اصلی سود درخت پالونیا)

برگ های پالونیا چه فوایدی دارد؟

برگهای این درخت تقویت کننده خاک (خاک برگ و کود سبز) و مناسب برای تغذیه دام (پرورش اسب و پرواربندی گوساله – بره پرواری داشتی و پرورش بز) می باشد. برگ‌ها و جوانه گلهای این درخت ۸ نوع اسید آمینه و ماکروالمانهای منیزیم, کلسیم, پتاسیم و گوگرد و میکرو المانهای روی, منگنز, مس و آهن را داراست. این مواد در تقویت  زمین‌های کشاورزی به عنوان کود سبز یا کمپوست و خاک برگ استفاده می‌شود.

خصوصیات و ویژگی های چوب پالونیا چیست؟

وزن سبک

سود درخت پالونیا در چوب آن است. چوب درخت پائولونیا سبک ترین چوب شناخته شده است، چرا که بسیار سبک و فرم پذیر بوده و به راحتی می توان آن را حالت داد. بنابراین بهترین گزینه برای استفاده در صنایع مبلمان سازی است . چوب پالونیا به راحتی شکاف و یا ترک  بر نمی دارد. هم چنین چوب Paulownia یک سوم وزن بلوط و نصف وزن کاج است.

استحکام

از لحاظ مقاومت چوب؛ درخت پالونیا بالاترین درجه را نسبت به سایر چوب ها دارد. نقطه شعله وری چوب‌های دیگر حدود ۲۷۰ درجه سانتیگراد است در حالی که چوب پالونیا در دمای ۴۲۵ درجه سانتیگراد آتش می‌گیرد، به همین دلیل چوب پالونیا می تواند در مواردی که محصولات چوبی نیاز به تحمل دمای بالا دارند کاربرد داشته باشد.

مقاومت در برابر خوردگی، اسید و قلیا از ویژگی‌های منحصر بفرد چوب پالونیا است.

مقاوم به سایش

پالونیا چوبی سبک دارد که در عین سبکی به سادگی دچارسایش نمی شود.

بافت:

چوب درخت پالونیا با بافتی زیبا و ظریف با رنگی روشن و الگوهای طبیعی برای ساخت مبلمان، لوازم التحریرو تجهیزات ورزشی بسیار مناسب است.

توانایی آکوستیکی

این چوب برای ساخت سنتور،عود و دیگر آلات موسیقی بسیار مناسب است.

تراش و رنگ آمیزی آسان

چوب پالونیا به راحتی خرد نمی شود، اما بخاطر نرمی آن به راحتی تراشیده شده و رنگ آمیزی می شود. از این رو چوب درخت پائولونیا برای ساخت صنایع دستی بسیار مناسب است

شرایط کاشت پالونیا چیست؟ (آب، خاک و...)

به طور کلی برای کاشت پالونیا در یک منطقه باید شرایط زیر فراهم باشد:

 1. دما؛ متوسط دمای منطقه باید در محدوده ۲۰- تا  ۵۰+ درجه سانتیگراد باشد

گونه های مختلف درخت پائولونیا می‌تواند به طیف وسیعی از دماهای مختلف سازگار باشد. دامنه دمایی مناسب برای گونه فورتونی در محدوده ۱۵- تا ۴۵+ می باشد. یا برای گونه تامنتوسا (تومنتوسا یا تامنتوزا) مقاومت به سرما تا ۲۲- درجه سانتیگراد است.

۲.  خاک؛ مناسب ترین خاک برای کاشت درخت پالونیا , خاک لومی، شنی و خاک ماسه ای است که خوب زهکشی شده باشد .

هرچند پالونیا درختی است که تحمل کاشت در خاک های فقیر را هم دارد اما بهتر است که برای کشت پالونیا از خاک اسیدی یا خنثی استفاده شود. توصیه می‌شود خاک برای کاشت پالونیا، خشک و pH آن ۵ تا ۸.۹ باشد و محل کشت آن عمیق (۵۰ – ۱۰۰ سانتی متر) حفر شود. همچنین برای پالونیا شوری حدود ۶۰۰۰ (EC≤۶۰۰۰) مناسب است البته تا حدود حداکثر ۸۰۰۰ = EC برای این درخت شوری قابل تحمل است.

۳. آب (آبیاری) درخت پالونیا؛  

هر نهال پالونیا در هفته نیاز به ۲۰ لیتر آب دارد و پالونیا ۲۴ هفته (۶ ماه) نیاز به آبیاری دارد و در فصل زمستان عموما بعد از خزان نیازی به آبیاری نیست. پس اگر هر نهال پالونیا ۲۴ هفته و هر هفته یکبار ۲۰ لیتر آبیاری شود، جمعا به ۴۸۰ لیتر آب در سال نیاز دارد. درنظر داشته باشید که با توجه به شرایط گرم و خشک اکثر مناطق ایران، بهتر است که  برای هر درخت پالونیا در هر هفته ۳۰ لیتر یا هر ۱۰ روز ۴۰ لیتر یا به طورکلی سالانه حداکثر یک متر مکعب آب در نظر گرفته شود.

توضیحات بیشتر: خاک و رطوبت هوا برای رشد پالونیا بسیار مهم هستند. در صورتی که بارش باران در متوسط سالیانه، از ۱۰۰ میلی‌متر در ماه کمتر باشد، باید آبیاری اضافی را برای درخت انجام دهید. به جای هر ۱۰ میلی‌متر باران، باید ۱۰ لیتر به گیاه آب دهید. اگر بارش باران زیر ۵۰ میلی‌متر در ماه باشد، باید در سالیان آتی نیز آبیاری اضافی را ادامه دهید. آبیاری ناکافی رشد گیاه را کند می‌کند، اما منجر به از بین رفتن آن نمی‌شود. برای رشد بهینه‌ی گیاه در ماه‌های اولیه، بسیار مهم است که به صورت هفتگی ۲۰ لیتر آب به گیاه بدهید. بهتر است که این مقدار به دو نیم تقسیم شده و در دو زمان متفاوت با استفاده از سیستم آبیاری قطره‌ای انجام بگیرد. در صورتی که کاشت پالونیا برای فروش در بازار انجام می‌گیرد، استفاده از فناوری آبیاری قطره‌ای توصیه می‌گردد. باتوجه به خشکسالی و کاهش بارندگی ها،کشت پالونیا بسیار عقلانی و به صرفه است. پالونیا درمناطقی با بارندگی سالانه ۵۰۰میلی متر به صورت دیم کاشته میشود.

۴.باد

بهتر است که درخت پائولونیا در نواحی فاقد بادهای شدید و با سرعت کمتر از ۳۸ کیلومتر بر ساعت کاشته شود. وقتی که بادهای شدید در محل کاشت وزیده می‌شوند، در سال‌های اولیه‌ی رشد باید از موارد مستحکم‌کننده استفاده شود تا گیاه بتواند تنه‌ی قدرتمندی را شکل دهد. اگر سرعت باد به بیش از ۴۵ کیلومتر بر ساعت برسد، گیاهان جوان تحت خطر قرار خواهند گرفت و کاشت درخت در چنین مناطقی باید نادیده گرفته شود.

کدام گونه پالونیا مناسب است؟ چرا؟

دو گونه پرمصرف در ایران، گونه های فورتونی و تومنتوسا (تامنتوسا یا تامنتوزا) می باشد که در صورت وجود شرایط مناسب، گونه فورتونی توصیه می شود.

 • چرا پالونیا فورتونی برای زراعت چوب مناسب تر است؟

◀️ با وجود اینکه هریک از گونه ها، رقم ها و دورگه های بین گونه ای درخت پائولونیا دارای مزیت های فردی از نظر رشد و سازگاری، خواص چوب تولیدی، خصوصیات مرفولوژیکی، فیزیولوژیکی و اکولوژیکی می باشند، از طرفی تجدید حیات جنسی با استفاده از بذر بدلیل افت حرارتی در هنگام بذر افشانی همراه با رطوبت و بارندگی فراوان و انبوهی و تاریکی کف جنگل انجام نمی شود و این امر ایجاد ارقام و دو رگه های طبیعی را تسریع کرده است؛  بیشتر این ارقام و دورگه ها در موطن اصلی خود بدلیل پراکندگی و جدایی جغرافیایی از یکدیگر در پهنه وسیع کشور چین، با هدف سازگاری و بقای نسل، و بیشتر برای سازگاری با شرایط محیط پدید آمده اند.
◀️ با این وجود در اهداف اصلاح نژادی و انتخاب گونه، اولویت با انتخاب گونه ها و رقم های خالص است که رشد و سازگاری بهتر، ارتفاع و قطر زیاد و حجم چوبدهی بالائی دارند.

✴️ در یک آزمایش تحقیقاتی در کشور چین مشخص شده است که گونه فورتونی درخت پائولونیا دارای مزایای بیشتری است و از این گونه تا ۴۰ درصد چوب بیشتری تولید کرده اند. بنابراین گونه پالونیای فورتونی برای تکثیر و تولید نسل های بعدی ، زراعت چوب و آبادانی کشور که از تنوع اقلیمی، خاکی و توپوگرافی فراوان برخوردار است، انتخاب شده است.

منبع: 

 • سخنان استاد فرزانه جناب مهندس نوروزعلی حسن عباسی محقق پالونیا و پدر معنوی پالونیای فورتونی در ایران
توضیحات بیشتر:

از میان ۹ گونه قرار گرفته در جنس پالونیا تنها ۳ گونه قابلیت کشت برای زراعت چوب دارند:
۱- پالونیا فورتنی:
رشد سریع، مقاوم به گرما، قابلیت تولید الوار صنعتی
۲- پالونیا الانگاتا:
رشد طولی بیشتر، تاج باریکتر و امکان کشت بیشتر در واحد هکتار، کیفیت چوب بالا
۳- پالونیا تومنتوسا:
مقاومت بیشتر به سرما، رشد کمتر نسبت به دو گونه دیگر، تاج پهن تر

بیشترین سطح زیر کشت برای زراعت چوب در ایران را پالونیا فورتونی (فورتنی) به دلیل چوب تولیدی بیشتر به خود اختصاص داده است.

منبع این قسمت: پالونیا پایدار

پالونیا فورتونی و تومنتوسا (تامنتوسا) چه تفاوتی باهم دارند؟

مقایسه کلی دو گونه پالونیا فورتونی و تومنتوسا یا تامنتوسا

مشخصات کلی پالونیا تومنتوسا:گل های پالونیا فورتونی، الانگاتا و تومنتوسا
– رشد کمتر
– تاج پهن تر
– مقاومت به سرما تا منفی ۲۲ درجه
– تعداد پاجوش بیشتر پس از قطع درخت
– غوزه گرد و کوچک تر
– بذر ریزتر

مشخصات کلی پالونیا فورتنی:
– رشد بیشتر
– تاج باریک تر
– مقاومت به گرمای بیشتر تا ۴۵ درجه
– مقاومت به سرما تا منفی ۱۵ درجه
– پاجوش های درخت متراکم و نزدیک به تنه اصلی
– غوزه بزرگتر و بیضوی و کشیده
– بذر درشت تر و بال های پهن تر

اولویت انتخاب نهال پالونیا به ترتیب بدین صورت است:

۱- پالونیا فورتونی ۲- پالونیا الونگاتا (الانگاتا) ۳- پالونیا تامنتوسا ( تامنتوزا یا تومنتوسا)

منبع: 

 • سخنان دکتر سلطانی، از محققین و فعالان پالونیا در ایران

بالاخره پالونیا مهاجم است یا نه؟

کشت پالونیا در کشورهای دیگر به عنوان یک ضرورت و با هدف تولید چوب مناسب با کاربرد همه جانبه در زمان کوتاه است، کشورهایی چون امریکا، کانادا، روسیه، استرالیا و …که صاحب جنگل های وسیع و طبیعی و در شمار کشورهای صادر کننده چوب های الواری وعلوم و تکنولوژی جنگل و صنایع چوب و کاغذ در جهان هستند و یقیناً دغدغه جنگل و تنوع زیستی را بهتر از ما درک می کنند؛ امروزه همه آن ها با علم به سود درخت پالونیا به کشت و کار پالونیا در مزارع و باغ های خود روی آورده اند.

   بر اساس نتایج تحقیقات در جهان و ایران، درخت پائولونیا به هیچ وجه رفتار تهاجمی نداشته و مهاجم و تهدید کننده نیست و مشاهدات میدانی در ایستگاه تحقیقاتی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان با قدمتی بیش از سه دهه نیز غیرمهاجم بودن پالونیا را در کشت خالص یا هم کشتی با گیاهان زراعی تأیید کرده است.

   جالب است بدانید که در جلسه هم اندیشی که به دعوت سازمان حفظ نباتات در اردیبهشت ماه سال ۹۷ در محل سازمان برگزار شد، غیرمهاجم بودن درخت پالونیا گونه فورتونی و تومنتوسا (تامنتوزا) با اکثریت آرا تصویب شده است.

   متأسفانه برخی از شخصیت‌های دانشگاهی بدون تحقیقات فردی و یا ارائه مستندات علمی اقدام به اظهار نظرها یا نقل قول از این یا آن یا برداشت ها و حدس و گمان های شخصی می پردازند که نتایجی جز تشویش اذهان و کند کردن روند رشد و تولید، اشتغال زایی، تامین مواد اولیه صنایع و کارگاه ها، سبز و آبادانی کشور و رفع برخی از چالش های زیست محیطی در کشور ندارد.

سرده پالونیا دارای ۹ گونه اصلی و تعدادی دورگه های طبیعی و ارقام اصلاح شده است. از قابلیت های پالونیا می توان به رشد خیلی سریع، زود بازده بودن با کاربردهای مختلف، سازگاری تحسین برانگیز در مقابل تغییرات و نوسانات شرایط مختلف اقلیمی و خاکی و مقاومت در برابر محدودیت هایی چون EC بالا، شوری آب و خاک و بالا بودن سطح سفره آب زیر قشری، خاک های ماندابی، رس بالای ۲۴ درصد و دمای مطلق ۱۵-  و پایین تر از آن در سردترین ماه های سال؛ اشاره کرد. 

با این پیش فرض که گیاهان تندرشد در هم‌کشتی با گیاهان دیگر رقیب جدی به حساب می آیند نیز در مورد درخت پائولونیا صادق نیست زیرا ریشه گیاهان زراعی در عمق کمتر از ۴۰ سانت و ریشه های قوی پالونیاها در عمق بیش از ۶۰ سانت استقرار پیدا می کنند و در مصرف آب و مواد کانی محلول چندان رقابتی با هم ندارند و مشاهدات میدانی نیز این پدیده را تأیید می کند و به همین دلیل پالونیاها مقام بالایی را در نظام هم‌کشتی و چندکشتی در جهان بدست آورده اند و در زیر تاج و در بین ردیف های درخت پائولونیا می توان گیاهان زیادی از انواع درختان مثمر و غیر مثمر، درختچه ها، بوته ها، علفی های یکساله یا پایا کشت نمود.

  چون پالونیاها به کمترین سایه حساس هستند توصیه بر این است که از کشت تلفیقی درخت پالونیا با گونه های خیلی تند رشد بویژه گونه های همیشه سبز و یا با گونه هایی که آللوپاتی دارند و مواد شیمیایی زیان آور از قبیل رزین و تانن نظیر گردو، صنوبر و توسکا و برخی از سوزنی برگان خیلی تند رشد، همچنین گیاه ماندابی برنج پرهیز شود.

✅ بهتر است عزیزان بجای استفاده از واژگانی چون « ممکن است، احتمالاً، شاید، شاید، حدس و گمان، اما و اگر مطالب خود را بر روی یافته های قطعی خود یا محققین داخلی و خارجی با ذکر منبع آن تدوین و سپس منتشر کنند.

(متن از استاد فرزانه جناب مهندس نوروزعلی حسن عباسی محقق پالونیا و پدر معنوی پالونیای فورتونی در ایران)

برای مطالعه مطلب تحلیلی کامل در مورد مهاجم بودن یا نبودن پالونیا روی تصویر زیر کلیک کنید.

پالونیا مهاجم است؟

پالونیا فورتونی یا پالونیای هیبرید؟

پالونیا فورتنی در میان تمام گونه های پالونیا سریع ترین رشد ممکن و به همراه پالونیا الانگاتا بالاترین کیفیت چوب را دارا می باشد، بنابراین مناطقی که پالونیا فورتنی جواب می دهد با توجه به رشد سریع و برتری چوب تولیدی، بهتر است از پالونیا فورتنی استفاده شود تا به حداکثر سود درخت پالونیا برسند. گونه پالونیا تومنتوسا بالاترین تحمل سرمایی را در میان تمام گونه های پالونیا دارد اما در عوض رشد کمتری را دارا می باشد. به دلیل مشکلات متعدد در گونه پالونیا تومنتوسا برای استفاده در زراعت چوب و نیز عدم امکان کاشت پالونیا فورتنی در مناطق بسیار سرد در مناطق شمالی چین، در این کشور این دو گونه دورگ گیری شده و هیبرید شنگ تونگ تولید شد. در هیبرید شنگ تونگ تحمل سرمایی از گونه پالونیا تومنتوسا و رشد عالی درخت از گونه پالونیا فورتنی به عاریت گرفته و با هم ترکیب شد. اما در نهایت هیبرید شنگ تونگ همانند تمام دورگ ها، خصوصیات حدواسط هر دو گونه را دارا می باشد. یعنی نه کاملا شبیه پالونیا تومنتوسا و نه کاملا شبیه پالونیا فورتنی است. مثالی که می توان از این دست دورگ گیری ها که توسط انسان انجام شده ذکر کرد دورگ گیری اسب و الاغ است که بنام قاطر نامگذاری شده است و قاطر خصوصیت حد واسط اسب و الاغ را داراست و نه کاملا شبیه الاغ است و نه به طور کامل شبیه اسب و فقط برای حمل بار در مناطق کوهستانی مناسب است. جایی که اسب به دلیل وزن بالا در شیب کوهپایه سقوط می کرد و الاغ نیز قدرت لازم برای حمل بار در شیب ها را نداشت،

بنابراین همانطور که برای مسابقه بهتر است به جای قاطر از اسب استفاده شود، به دلیل اثبات سازگاری ۲۵ ساله گونه پالونیا فورتنی در ایران و عدم وجود اطلاعات برای سازگاری بلندمدت مربوط به پالونیای هیبرید شنگ تونگ، شاید منطقی نباشد که خیلی صریح، هیبرید شنگ تونگ را برای همه استان ها و شهرهای ایران توصیه کرد. بنابراین بهتر است فعلا تا زمان اثبات سازگاری بلندمدت پالونیای هیبرید، فعلا تنها در مناطق بسیار سرد که گونه پالونیا فورتنی جواب نداده، اقدام به توصیه برای کشت هیبرید شنگ تونگ نمود.

خوشبختانه درخت پائولونیا فورتنی با عمر بالای ده سال در مناطق سردسیری چون مشهد نیز دچار مشکل نشده و به نظر می رسد گونه فورتنی احتمالا در حد سرمای ایران به بیشتر مناطق کشور سازگاری از خود نشان داده است. با وجود اینکه در مزایا و تحمل به سرمای هیبرید شنگ تونگ شبهه ای وارد نیست و نمی توان آن را انکار کرد، اما باز هم تاکید می گردد قدرت تحمل سرمایی هیبرید شنگ تونگ همواره پایین تر از پالونیا تومنتوسا می باشد و ادعای برخی تولیدکنندگان نسبت به تحمل دماهای ۴۰ تا ۵۰ درجه زیر صفر برای پالونیا هیبرید شنگ تونگ و سایر گونه های پالونیا، نه در هیچ منبع علمی سندیت داشته و نه از طریق مراجع علمی و اساتید دانشگاه تایید می شود.
یک مشکل بزرگ دیگر در مورد پالونیای هیبرید که تنها در ایران وجود دارد موضوع فروش پالونیای هیبرید بدون ارایه گواهی معتبر از سوی یک مرجع ذی صلاح می باشد. این موضوع باعث شده شناسایی تولیدکننده ای که واقعا رقم هیبرید را تولید می کند خیلی سخت گردد. بیشتر تولیدکنندگانی که ادعای تولید هیبرید شنگ تونگ را دارند، چون هیچ گواهی از یک مرجع رسمی همچون موسسه ثبت نهال و بذر برای تایید ادعای خود ندارند، نمی توان تنها به ادعای آنها اعتماد و اکتفا کرد، چون متاسفانه اثبات شده است عده ای سودجو بدون داشتن هرگونه گواهی نامه از مراجع معتبر، نهال های با تکثیر بذری تومنتوسا و فورتنی را به اسم هیبرید با قیمت های بسیار بالایی می فروشند!!!
این در حالی است که برخی تولیدکنندگان نهال با درج عنوان تریپلوئید به عقیم بودن بذر نهال تولیدی خود اشاره می نمایند که فاقد هر گونه پشتوانه علمی بوده و همان اندازه که وجود پالونیای تریپلوئید عقیم شبهه برانگیز بوده و توسط مراجع علمی تایید نمی شود، اثبات تولید بذر در نهال هایی که بنام پالونیای تریپلوئید به فروش رسیده است، خود سند دیگری بر ابطال ادعای عقیم بودن پالونیای هیبرید تحت عنوان پالونیا تریپلوئید است.

از طرف دیگر چون بذر پالونیای هیبرید توسط کمپانی های معتبر تولید به فروش می رسد یکی دیگر از اسنادی است که باید در ادعای پالونیای هیبرید عقیم بیشتر شک شود. ادعای تولید پالونیای هیبرید عقیم می تواند یک توهین و نیز گرفتار شدن در دام یک کلاهبرداری برای کشاورزانی باشد که تمایل به سرمایه گذاری برای زراعت چوب پالونیا را دارند. بنابراین به کشاورزانی که قصد کاشت درخت پالونیا را دارند توصیه می شود در صورت عدم ارائه گواهی نامه معتبر از سوی مراجع ذی صلاح از جمله موسسه ثبت و گواهی نهال و بذر، به ادعای نوع هیبریدی بودن یا عقیم بودن بذر نهال پالونیا شک نموده و ارائه مدرک معتبر را از فروشنده مطالبه نمایند.

منبع: دکتر سلطانلو
دانشیار دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

بهترین سایز برای خرید نهال چقدر است؟

بهترین سایز نهال از یک اقلیم به اقلیم دیگر متفاوت است، مثلا در مناطق معتدل شمال کشور حتی نهال های ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر هم گیرایی خوبی دارند اما در مناطق دارای سرمای دیرس بهاره و یا اقلیم های خشک بهتر است نهال‌های با بنیه بالاتر استفاده گردد.
نهال استاندارد درخت پالونیا دارای میانگین ارتفاع ۱۰۰ تا ۱۵۰ سانتی متر می باشد.سود درخت پالونیا با نهال استاندارد یک متری در ادامه تبیین شده است.

منبع: دکتر سلطانلو

پالونیا چه زمانی باید کف بُر شود؟

پالونیا در سال اول پس از کاشت نباید هرس شود و باید اجازه بدهید گیاه ریشه دوانی لازم را در خاک ادامه داده و ریشه ها و انشعابات آن به استقرار حداکثری برسد. پس از خزان و در فروردین ماه سال دوم، نهال پالونیا الزاما کف بر می گردد تا پس از آن با انجام هرس هفتگی جوانه های جانبی به حداکثر رشد ارتفاعی ممکن و عمود برسند. اگر مدیریت، نگهداری، کود دهی و نیز هرس هفتگی انجام شود، درخت پالونیا پس از کف بر شدن براحتی می تواند تا قبل از خزان در همان سال بیش از ۶ متر رشد کند. 

سیر زمانی کاشت نهال پائولونیا و کف بُر کردن آن به شرح زیر است:

 • کشت نهال ریشه لخت در اسفند ماه (مثلا ۹۸)
 • رشد از فروردین سال اول (مثلا ۹۹)  تا پاییز سال اول (مثلا ۹۹)
 • کف بر کردن در فروردین سال دوم (مثلا۱۴۰۰)

در صورتی که عملیات کف بُر کردن انجام نشود، زراعت چوب با افت معنی دار در تولید چوب همراه خواهد بود. 

لذا کف بر کردن هر نوع نهال درخت پالونیا چه ریشه لخت و چه گلدانی در ابتدای سال دوم در فروردین ماه الزامی است. 

برخی فروشندگان نهال ادعا می کنند نهالهای آنها نیاز به کف بر کردن ندارد، اما چنین ادعایی مغایر با اصول فنی توصیه شده در منابع علمی کشت درخت پالونیا بوده و نباید مورد اعتنای کشاورزان عزیز قرار گیرد.

دقت بفرمایید این گیاه نیست که به کف بر کردن نیاز داشته باشد، اهداف زراعت چوب الزام کف بر کردن پالونیا را ایجاد می کند، اینطور نیست که اگر نهال پالونیا در گلدان کف بر شده بود بعد از انتقال به زمین اصلی، به کف بر کردن نیاز نداشته باشد. اگر صدها بار نهال پالونیا در گلدان کف بر شده باشد بازهم پس از کاشت در زمین زراعی حتما باید در سال بعد کف بر گردد.
توجه فرمایید هر وقت نهال پالونیا گلدانی کف بر شده در زمین اصلی کاشته شود در فروردین سال بعد باید مجددا کف بر شود. دلیل:
۱- عمود شدن زاویه گیاه با زمین
۲- رشد طولی سیلندریک و صاف و افزایش ارتفاع گیاه تا بیش از ۶ متر در سال

منبع : دکتر سلطانلو، پالونیا پایدار

نهال پالونیا را گلدانی بخریم یا ریشه لخت؟ مزایا و معایب آن چیست؟

نهال گلدانی پالونیا و نهال ریشه لخت آن هر کدام مزایا و معایب خود را دارند که در ادامه به آن اشاره می کنیم:

کاربرد نهال گلدانی:

اگر کشاورز به دلایلی چون یخبندان، بارندگی، از دست دادن زمان در اسفند ماه نتواند فرآیند کاشت نهال پالونیا را انجام دهد می تواند بعد از عید نوروز نهال گلدانی را بکارد چون نهال های گلدانی قابل انتقال در تمام طول سال هستند.
مزایا: قابلیت انتقال و کشت در تمام طول سال
معایب: هزینه نهال بالا، هزینه حمل بالا

نهال ریشه لخت

مزایا: ارزان، هزینه حمل پایین تر
معایب: عدم امکان کشت نهال در تمام طول سال و کشت مشروط به اینکه هنوز گیاه در خواب زمستانه است.

منبع: پالونیا پایدار

سود درخت پالونیا چقدر است؟

برای پاسخ به این سوال باید عوامل و نکات مختلفی را در نظر بگیریم. شرایط خاک، آب و اقلیم هر منطقه در کنار کیفیت نهال مهمترین عوامل برای دستیابی به سود درخت پالونیا است.

پالونیا علیرغم ویژگی های عالی برای کاشت، یک درخت و موجود زنده است که طبیعتا با وجود عوامل محدودکننده و مشکل زا دچار کاهش عملکرد می شود. اینکه گفته می شود این درخت مقاومت بالایی در شرایط دمایی و خاکی و… دارد کاملا درست است که این مقاومت یعنی درخت از بین نمی رود. اما باید در نظر داشت که در مجموع، این عوامل روی عملکرد پائولونیا تاثیرگذار است و ممکن است دستیابی به عملکرد حداکثری را در مدت زمان بیشتری داشته باشیم. با این حال با قاطعیت می توان گفت که با توجه به سود درخت پالونیا در بین سایر کشت ها، کشت پالونیا جزو مطلوب ترین سرمایه گذاری هاست.

برای محاسبه تقریبی سود درخت پالونیا از فاکتورهای زیر استفاده و محاسبه را انجام داده ایم. نهال را حدودا یک متری در نظر گرفته ایم چراکه نهال یک متری جزو مناسبترین نهال ها برای زراعت چوب است. با توجه به تغییرات قیمتی زمین و آب در هر منطقه، از محاسبه هزینه این دو فاکتور چشم پوشی شده است.

تاکید میگردد محاسبه سود درخت پالونیا تقریبی بوده و با توجه به شرایط هر فرد برای سرمایه گذاری، شرایط خاکی و اقلیمی منطقه متفاوت می باشد. محاسبات زیر در شرایط معمول تنظیم گردیده است.

سود درخت پالونیا و توجیه اقتصادی کشت پالونیا

نظرات، انتقادات و سوالات خودتون رو میتونید پایین صفحه بنویسید..

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر